Goed nieuws voor medewerkers in de kinderopvang: de vergoeding voor woon-werkverkeer gaat omhoog. Cao-partijen hebben afgesproken dat de kilometervergoeding per 1 juli 2026 wordt verhoogd naar € 0,25 per kilometer.
Deze verhoging geldt voor de resterende looptijd van de huidige Cao Kinderopvang 2025-2026. Dat betekent dat deze afspraak blijft gelden tot 1 januari 2027.
Wat verandert er precies?
Vanaf 1 juli 2026 krijgt de medewerker een vergoeding van € 0,25 per kilometer voor woon-werkverkeer. Alle woon-werkkilometers worden vergoed. Daarbij maakt het niet uit met welk vervoermiddel de medewerker reist.
De werkgever berekent de woon-werkkilometers op basis van de snelste route volgens één van de gangbare routeplanners.
Omdat het gaat om een onbelaste vergoeding binnen de fiscale ruimte, houdt de medewerker hier netto meer aan over dan wanneer het bedrag als gewoon loon zou worden uitbetaald.
Waarom is dit belangrijk?
Voor veel medewerkers in de kinderopvang zijn reiskosten een vaste maandelijkse kostenpost. Zeker voor pedagogisch professionals die niet vlak bij hun locatie wonen, kan de verhoging merkbaar zijn.
Een paar eenvoudige voorbeelden:
- 10 kilometer enkele reis: 20 kilometer per werkdag × € 0,25 = € 5,00 per dag. Bij 20 werkdagen per maand is dat ongeveer € 100 per maand.
- 20 kilometer enkele reis: 40 kilometer per werkdag × € 0,25 = € 10,00 per dag. Bij 20 werkdagen per maand is dat ongeveer € 200 per maand.
- 30 kilometer enkele reis: 60 kilometer per werkdag × € 0,25 = € 15,00 per dag. Bij 20 werkdagen per maand is dat ongeveer € 300 per maand.
Ten opzichte van een vergoeding van € 0,23 per kilometer betekent de verhoging naar € 0,25 per kilometer een extra vergoeding van € 0,02 per kilometer. Dat lijkt weinig, maar op maandbasis kan dit toch aantikken.
Bijvoorbeeld: wie 20 kilometer enkele reis reist, maakt 40 woon-werkkilometers per werkdag. De extra vergoeding is dan € 0,80 per werkdag. Bij 20 werkdagen per maand is dat ongeveer € 16 extra per maand.
Directe ondersteuning van koopkracht
Met deze tussentijdse verhoging willen cao-partijen de koopkracht van medewerkers in de kinderopvang direct ondersteunen. Dat is een waardevolle afspraak, want medewerkers in de kinderopvang zetten zich dagelijks in voor de ontwikkeling, veiligheid en opvang van kinderen.
De kinderopvang is hiermee één van de eerste sectoren die gebruikmaakt van de fiscale verruiming van de overheid door lopende cao-afspraken voor de kilometervergoeding open te breken en te verbeteren.
Dat is positief. Fiscale ruimte helpt medewerkers pas echt als die ook wordt omgezet in concrete arbeidsvoorwaarden.
Geldt dit automatisch?
De verhoging is vastgelegd in de cao-afspraken voor woon-werkverkeer. In de aanpassing van Bijlage 6, artikel 1 lid 1 van de Cao Kinderopvang staat dat de medewerker vanaf 1 juli 2026 € 0,25 per kilometer ontvangt en dat alle woon-werkkilometers worden vergoed.
Werkgevers kunnen soms een eigen ondernemingsregeling hebben, maar die moet minimaal gelijkwaardig zijn aan de standaardregeling uit de cao.
Twijfel je of de verhoging goed is verwerkt? Controleer dan je loonstrook over juli 2026 of vraag het na bij je werkgever, salarisadministratie of personeelsafdeling.
En na 1 januari 2027?
De huidige Cao Kinderopvang loopt tot 1 januari 2027. Voor de periode daarna richten cao-partijen zich op de komende cao-onderhandelingen. Die gaan in september van start.
Daarbij zal opnieuw worden gekeken naar goede en aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden voor de sector. Dat blijft belangrijk, zeker in een tijd waarin de kinderopvang te maken heeft met personeelstekorten en waarin het behouden van medewerkers minstens zo belangrijk is als het aantrekken van nieuwe collega’s.
Verbetering
De verhoging van de reiskostenvergoeding naar € 0,25 per kilometer is een concrete verbetering voor medewerkers in de kinderopvang. Het is geen oplossing voor alle financiële druk, maar het is wel een directe en merkbare stap.
Voor wie dagelijks naar het werk reist, kan het bedrag op maandbasis oplopen. En misschien nog belangrijker: het is ook een signaal dat goede arbeidsvoorwaarden voor pedagogisch professionals serieus genomen moeten worden.
Kinderopvang draait om mensen. Om kinderen, ouders én medewerkers. Dan is het logisch dat ook de reiskostenvergoeding meebeweegt met de praktijk van vandaag.
